Mycie lodówki, czyli czym i jak myć lodówkę

lodówka

Staranne i regularne czyszczenie lodówki jest wyjątkowo ważne dla naszego zdrowia. Zalania i zabrudzenia produktami organicznymi może powodować rozwój bakterii i grzybów, które następnie mają szansę trafić do naszego organizmu. Jak czyścić lodówkę, by był to proces zarówno skuteczny, jak i bezpieczny dla zdrowia?

Przygotowanie do czyszczenia lodówki

Aby przygotować lodówkę do jej dokładnego wymycia należy odpiąć ją z prądu (w przypadku tradycyjnych zamrażarek konieczne jest również rozmrożenie chłodziarki), a następnie wyjąć wszystkie artykuły spożywcze, półki i szuflady.

Do czyszczenia lodówki możemy użyć gotowych, dedykowanych detergentów, które są wyjątkowo łagodne i nie powodują zagrożenia dla zdrowia w przypadku ewentualnego kontaktu z żywnością.

Większość lodówek możemy również wyczyścić domowym roztworem z wody i octu, który jest w pełni bezpieczny, a dodatkowo pozwala na usunięcie nieprzyjemnych zapachów.

Te ostatnie możemy likwidować również poprzez zastosowanie różnych pochłaniaczy zapachów przeznaczonych do umiejscowienia w lodówce.

Jak myć lodówkę?

Przede wszystkim: dokładnie. Komorę urządzenia należy spryskać wybranym środkiem, a następnie przetrzeć miękką szmatką – także w miejscach trudniej dostępnych.

Szuflady i półki możemy umyć w wannie przy pomocy łagodnego detergentu lub roztworu wody z octem, a następnie dokładnie spłukać wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Nie należy wkładać wilgotnych elementów lodówki do głównej komory, co mogłoby spowodować gwałtowny wzrost wilgoci i szybszy rozwój bakterii oraz grzybów.

Do wyczyszczenia zewnętrznych części lodówki możemy wykorzystać zarówno delikatny środek, którym myliśmy komorę i półki, jak i wodę z płynem do mycia naczyń lub nieżrący środek do mycia powierzchni kuchennych.

W trakcie mycia lodówki powinniśmy również przejrzeć produkty, które się w niej znajdują – zarówno pod względem daty przydatności do spożycia, jak i możliwych uszkodzeń i zabrudzeń opakowań.

Jeśli któreś z nich jest nieszczelne lub pozostają na jego zewnętrznej części pozostałości po produktach spożywczych należy również je dokładnie umyć, dzięki czemu nie zabrudzą one dopiero umytych półek, szuflad i przegród.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *