Aranżacje małej kuchni

mała kuchnia

W budownictwie wielorodzinnym bardzo często można spotkać kuchnię małych rozmiarów. Jest to najczęściej długa kuchnia, a wąska lub odwrotnie – szeroka a krótka. Podczas projektowania takiej kuchni bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na jej użytkowalność i przede wszystkim mobilność. Najczęściej problem wielkości rozwiązuje się poprzez połączenie kuchni z salonem.

Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy chce się zachować spójność pomieszczeń jak i je powiększyć. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość, dlatego też przy projekcie małej kuchni trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych szczegółach, aby użytkowanie jej było miłe i przyjemne.

Przede wszystkim bardzo ważny jest dobór odpowiednich mebli. Duża ilość mebli, która zabudowuje małą kuchnię od podłogi aż po sam sufit sprawia wrażenie, że jest ona jeszcze mniejsza. Efektem podczas przygotowywania posiłków jest wrażenie przebywania w małej klatce, a nie w miejscu, które sprawia przyjemność i w wielu przypadkach podczas gotowania łączy ludzi.

Meble w małej kuchni powinny być przede wszystkim niskie jak i jasne. Dobrym rozwiązaniem na wizualne powiększenie pomieszczenia jest zastosowanie również drzwi przeszklonych. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń w szafkach staje się powierzchnią użytkową całej kuchni powodując zatarcie zajętej ściany czy też podłogi w małej kuchni.

Jednocześnie ważne jest, aby drzwiczki były przesuwne. Znacznie to ułatwia pracę w kuchni jak i jednocześnie nie wymaga się dodatkowej przestrzeni na skrzydło szafki. W wąskich kuchniach ciężko jest dobrać meble w taki sposób, aby drzwiczki od mebli nie uderzały o siebie. Chcąc zachować dodatkową przestrzeń – nie tylko w kuchni, ale również w domu – warto jest również drzwi wejściowe zastosować przesuwne.

Komunikacja w małej kuchni

Mała kuchnia, przede wszystkim w bloku – dla wielu osób jest bardzo dużym problemem. Ciężko jest się w niej poruszać, a już zagospodarować miejsce to czasami graniczy z cudem. Aranżacja małej blokowej kuchni jest indywidualną sprawą każdej osoby. Trzeba pamiętać jednak o tym, że ważne są tak zwane blaty robocze.

Przyjmuje się, że najmniejszy, a jednocześnie wygody blat roboczy powinien wynosić 40 centymetrów. Jest to przestrzeń, która pozwala na swobodne postawienie garnka czy też przygotowanie kanapki. Dodatkowo, wiele osób w celu zapewnienia sobie przestrzeni na różnego rodzaju przybory kuchenne decyduje się na zwiększenie głębokości blatu.

Standardowo wynosi on 60 centymetrów. Montując blat o głębokości 80 centymetrów zapewniamy sobie przestrzeń między szafkami a ściana na różnego rodzaju instalacje czy też zawory, a w górnej części na możliwość powieszenia przyborów kuchennych. Kuchnia powinna zawierać w sobie tak zwane trójkąty robocze.

Polegają one na tym, że przy każdym sprzęcie zamkniętym, jak lodówka czy też kuchenka powinien się znajdować kawałek blatu roboczego. Oprócz blatów podstawowych w malej kuchni na meblach można wykorzystać blat dodatkowy w formie małego, składanego stołu. Montuje się go albo do szafek gdzieś na szczycie, albo na samej ścianie.

Możliwość składania i rozkładania takiego stołu bardzo ułatwia sprawę w momencie zmorzonej pracy w kuchni – na przykład podczas przygotowywania świąt. W codziennym użytkowaniu nie ma przeszkody w kuchni w formie stojącego stołu, a w momencie potrzeby dodatkowego blatu wystarczy podnieść zamontowany na zawiasach stół.

Zagospodarowanie górnej części kuchni poprzez montaż ciężkich całościowo zabudowanych mebli można zastąpić meblami częściowo otwartymi. Mogą to być półki jak i też szafki częściowo przeszklone. Daje to miły nastrój – domowy, a przede wszystkim zwiększa wizualnie całą kuchnię.

Przestrzeń między meblami dolnymi i górnymi powinna być zapełniona kontrastującym kolorem, żeby cała aranżacja nie była po prostu mdła, zlewająca się. W przypadku ciemniejszych mebli warto jest tą przestrzeń zapełnić kolorem jasny i odwrotnie. Daje to pewnego rodzaju kontrast jak i odcięcie jednej części od drugiej.

Ze względu na to, że jest to kuchnia trzeba się liczyć z różnymi zabrudzeniami – może to być osadzający się tłuszcz czy też jakieś fragmenty pokarmu. Warto jest zabezpieczyć tą część ściany powierzchnią śliską i łatwą do czyszczenia jak na przykład kaflami czy też specjalnymi panelami PCV do kuchni.

Tego typu powierzchnie są odporne na zmywanie się i w każdej chwili wystarczy je przetrzeć szmatką z detergentem w celu wyczyszczenia. Jest to bardzo ważne, bo zastosowanie gładkich – łatwo czyszczących się powierzchni pozwala na zachowanie czystości w kuchni.

Jak widać aranżacja małej kuchni to bardzo duże wyzwanie dla każdej osoby. Z pierwszego punktu widzenia wydawałoby się, że wystarczy wstawić tam lodówkę, kuchenkę i parę szafek, jednak podczas użytkowania można szybko zauważyć wcześniej popełnione błędy, których naprawa czasami jest bardzo kosztowna ze względu na całą zabudowę powierzchni kuchni.

Warto jest poświęcić więcej czasu i dokładnie przemyśleć jak będzie wykorzystywana dana kuchnia, żeby w przyszłości przebywanie w niej było przyjemnością a nie koszmarem dnia codziennego.

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marlena

Kto ma taką kuchnię? 🙂

Sprawdź też:
Sypialnia jest pomieszczeniem niełatwym do urządzenia. Musi to być pomieszczenie,…
papier feng shui
Feng Shui, przepływ energii, cykl twórczy i destrukcyjny
Jak urządzić wnętrze
Jak urządzić wnętrze i nie zwariować – 20 szybkich porad
czerwone drzwi
Czerwone drzwi, a Feng Shui
Warto zadbać o dom przed zimą
Warto zadbać o dom przed zimą
Samodzielne projektowanie ogrodu
Samodzielne projektowanie ogrodu – krok po kroku
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?
ogród
Przemyślane porady i pomysły na ogród
lighting
Projektowanie małych ogrodów: wybór oświetlenia
Kraty i blachy jako element nowoczesnego trwałego budynku
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym
bateria
Bateria kuchenna ozdobą Twojej kuchni
Jak usunąć 3 bariery, korzystając z małej platformy dla niepełnosprawnych?
Oświetlenie w stylu industrialnym – nie tylko w klimatycznych loftach
Wymieniamy źródła światła – jak dopasować żarówki do opraw i lamp?
szklana-sciana
Szklane ściany