Aranżacje małej kuchni: Ciekawe pomysły i inspiracje

kuchnia

W przypadku współczesnych mieszkań, coraz częściej mamy do czynienia z aneksem kuchennym, zamiast oddzielonej kuchni od pozostałej części mieszkania. Nawet jeżeli kuchnia jest zaplanowana w oddzielnym pomieszczeniu, wielu projektantów doradza przebicie lub usunięcie części ściany, by w ten sposób powiększyć mieszkanie.

To naprawdę dobre pomysły, co nie zmienia jednak faktu, że i tak nie dysponujemy dużą przestrzenią, na której należy rozmieścić wszystkie urządzenia, a do tego mieć blaty użytkowe, na których można coś postawić lub rozwałkować ciasto. Trzeba także przemyśleć, gdzie schować wszystkie garnki, patelnie, a także produkty o przedłużonym terminie ważności, jak kasze, makarony, ryże. Aranżacja małej kuchni nie jest prosta, ale z kilkoma wskazówkami można zaplanować wszystko z dużym wyczuciem.

Czego potrzebujesz?

W małej kuchni można wszystko. Każdy ma inne potrzeby i to od nich trzeba rozpocząć planowanie. Po pierwsze należy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy lubię gotować? Jeśli odpowiedź brzmi negatywnie, ilość niezbędnych do przetrwania sprzętów drastycznie się zmniejszy.

Lubiący gotować mogą natomiast zastanowić się, czy dla nich podstawą jest kuchenka, czy piekarnik. Ważną kwestią jest również potrzeba posiadania zmywarki – to warto, pod warunkiem posiadania wystarczającej ilości naczyń, jeśli ich nie ma zbyt wiele, lepszym rozwiązaniem będzie zwykły zlew. Ostatnim bardzo ważnym elementem jest długość blatu. Część osób potrzebuje sporo przestrzeni do np. rozwałkowania ciasta, położenia mikrofalówki, ekspresu do kawy lub czegokolwiek innego.

Na czym można zaoszczędzić miejsce?

1. Kuchenka

Zarówno opcje gazowe, elektryczne i indukcyjne można kupić dwu lub czteropalnikowe. Wielu osobom, nawet tym lubiącym gotować wystarczą dwa palniki, a to daje nam dodatkowe pół blatu użytkowego.

2. Lodówka

Popularne modele dwudrzwiowe przy aranżacji małej kuchni nie mają prawa bytu. Kupując świeże produkty na co dzień, a także robiąc częściej mniejsze zakupy, nie potrzebuje się dużych lodówek, często wystarczą dwie półki. Gdyby była konieczność schłodzenia większej ilości alkoholu, można pomyśleć o specjalnych lodówkach na wino i umieścić je w salonie.

3. Piekarnik

Tutaj także dostępne są do wyboru zwykłe kuchenki z piekarnikiem i szufladą na formy, ale nie każdy potrzebuje dwupoziomowego. Warto zatem kupić osobno płytę w wybranym wymiarze i osobno piekarnik, który z łatwością umieści się w słupku.

4. Mikrofalówka

Oszczędność miejsca na blacie w małych kuchniach jest niezbędna. Kupując sprzęty 2 w 1 oszczędza się zarówno czas jak i pieniądze. Na rynku jest do wyboru wiele piekarników z funkcją mikrofali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *