20 rad jak wykorzystać niewielką przestrzeń

20 rad jak wykorzystać niewielką przestrzeń

Mała przestrzeń często potrafi wprowadzić nas w nienajlepsze samopoczucie. Nie każdy lubi ścisk, z reguły większość z nas lubi dużo swobody wokół siebie. Na szczęście, nawet najmniejszą powierzchnię można świetnie zagospodarować i dodać jej – przynajmniej pozornie – więcej wolnego miejsca. Poniżej znajdziesz 20 porad na to, jak optycznie powiększyć przestrzeń w Twoim własnym mieszkaniu dla Twojego pełnego komfortu.

Porada numer 1: Pozbądź się mebli, których nie lubisz, urządzeń, z których nie korzystasz.

Niemal w każdym domu są takie przedmioty, które niekoniecznie służą nam na co dzień, nawet nie służą nam do ozdoby. Może nawet ich nie lubimy, ale trzymamy je z sentymentu. To najwyższy czas na to, by takie przedmioty powędrowały tam, gdzie ich miejsce – na strych, do schowka lub zmieniły właściciela.

Porada numer 2: Półeczki przybite do ściany.

Wyjątkowo mała ilość miejsca może sprawić, że nie ma gdzie położyć żadnych drobiazgów. Cóż, nie pozostaje Ci nic innego, jak zainstalować na ścianie małe, podłużne deseczki służące za półeczki. Takie rozwiązanie będzie idealne zarówno do salonu, łazienki, kuchni, jak i sypialni.

Porada numer 3: Pomaluj ściany na jasne kolory.

Wierz lub nie, ale jasne kolory nadają wrażenia większej ilości przestrzeni nawet w najmniejszych pomieszczeniach. Dobrze dobrany kolor optycznie powiększy przestrzeń. Z kolei ciemne kolory przyczynią się do optycznego dodatkowego zmniejszenia pomieszczenia, co skutecznie przełoży się na nasz komfort. Albo jego brak.

Porada numer 4: Wykorzystaj parapety.

Wbrew pozorom świetnie nadają się nie tylko do trzymania na nich pięknych kwiatków w doniczkach, ale też różnego rodzaju ozdobnych pudełek, w których możemy trzymać drobiazgi lub nawet książek.

Porada numer 5: Przybij haczyki na ścianach.

Dzięki temu będziesz mógł powiesić: w łazience – dodatkowe ręczniki, w salonie – obrazy, w sypialni – na przykład szlafrok. Każda przestrzeń dzięki takim haczykom może być świetnie zagospodarowana.

Porada numer 6: Wieszaki na drzwiach.

Pozwolą zawiesić dodatkowe ubrania jak płaszcze czy kurtki. Ewentualnie inne sztuki odzieży.

Porada numer 7: Przemebluj mieszkanie.

Czasem zupełnie inne ustawienie mebli pomoże Ci zyskać nieco przestrzeni wokół Ciebie.

Porada numer 8: Nie stawiaj mebli w jednym rzędzie.

Tworzy to mur i skutecznie zmniejsza przestrzeń. Postaraj się meble rozgraniczyć odpowiednio w zależności od uznania, możesz także dodać kilka ozdób między nimi – niezbyt wysokich, ale podkreślających optycznie przestrzeń, której nie ma w rzeczywistości.

Porada numer 9: Używaj zasłon, kurtyn.

Między częścią przeznaczoną na kuchnię, a jadalnią. Nawet między przestrzenią przeznaczoną dla dorosłych a dzieci. Zasłony i kurtyny dadzą namiastkę prywatności, jednocześnie nie zmniejszając poprzez wybudowanie kolejnej ściany naszej i tak już małej przestrzeni.

Porada numer 10: Zostaw na środku jak najwięcej wolnego miejsca.

Ponownie – dużo wolnego miejsca na samym środku samo w sobie sprawia, że mieszkanie wydaje się większe.

Porada numer 11: Skorzystaj ze specjalnie zaprojektowanych mebli.

Możesz także skorzystać z takich mebli, które będą poręczne, wielofunkcyjne, przeznaczone do małych powierzchni. Takich mebli aktualnie jest bardzo dużo do wyboru, a jeśli żaden z nich nie przypasuje Ci do gustu – możesz zamówić według swojego uznania u projektantów.

Porada numer 12: Chowaj wszystkie rzeczy, z których obecnie nie korzystasz, do szafy/schowka/pojemników.

Bardzo często nasza przestrzeń wydaje się mała, bo posiadamy w niej za dużo rzeczy, z których nawet na co dzień nie korzystamy. Pomijając przedmioty, o których wspominaliśmy wcześniej – takich, których nie lubisz, nie potrzebujesz – również te, z których nie korzystasz na co dzień warto jest „odstawić do lamusa”, czyli schować. W zasadzie, kiedy pochowasz wszystkie rzeczy, z których w danej chwili nie korzystasz, możesz dojść do wniosku, że miejsca w Twoim mieszkaniu jakby nagle przybyło.

Porada numer 13: Bardzo ważnym elementem jest sprzątanie.

Tak. Nawet codziennie! Codzienne porządki i nawyk odkładania od razu wszystkich rzeczy na swoje miejsce w rzeczywistości pomoże Ci wprowadzić ład i ponownie – optycznie zwiększyć Twoją przestrzeń życiową we własnym mieszkaniu.

Porada numer 14: Pamiętaj o lustrach!

Lustra odbijają powierzchnie, w rzeczywistości optycznie sprawiając, że jest jej dużo więcej niż było.

Porada numer 15: Postaw na obrazy przedstawiające dużo przestrzeni, lasy, morza i jasne kolory na tapecie.

Tapety mogą być również w postaci obrazu trójwymiarowego. Jeśli miałeś kiedyś okazję przechodzić wąskim korytarzem, na którego ścianach znajdowały się od góry do dołu tapety przedstawiające panoramę miasta, lasy – to na pewno odczułeś wrażenie dużo większej przestrzeni niż była ona w rzeczywistości!

Porada numer 16: Pokoloruj swoje ściany na różne kolory.

Mieszkanka kolorów jasnych i ciemnych, odpowiednio dobrana, może również pomóc Ci w optycznym zwiększeniu mieszkania.

Porada numer 17: Znajdź zastosowanie dla jednego pomieszczenia na wiele sposobów!

Kuchnia równie dobrze może pełnić funkcję jadalni. Pokój gościnny może też świetnie służyć do zabawy Twoim dzieciom.

Porada numer 18: Oświetlenie.

Zadbaj, żeby wszystkie pomieszczenia w Twoim domu były naprawdę dobrze oświetlone.

Porada numer 19: Zadbaj o odpowiednią odległość między ścianami, a meblami i poszczególnymi elementami w Twoim otoczeniu.

Porada numer 20: Skorzystaj z pomocy architekta wnętrz.

Jeśli nie czujesz się zbyt doświadczony w tym temacie, a pragniesz nadać mieszkaniu wrażenia przestrzenności, zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalisty.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 27 kwietnia 2017 o 12:26

    Pomaluj ściany na jasne kolory. – Sama ostatnio pomalowałam pokój na biało i teraz jest bardzo jasno w pomieszczeniu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *