Mieszkanie z aneksem czy bez

Kuchnia jest najważniejszym miejscem w domu. To najczęściej właśnie tutaj spędzamy czas z rodziną przy wspólnych posiłkach. Wiele osób marzy o kuchni jako o zamkniętym, osobnym pomieszczeniu. Z kolei inne będą wolały aneks kuchenny, który połączony będzie na przykład z salonem. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Jednak zarówno osobne kuchnie jak i aneksy mają wiele plusów i minusów. Mieszkanie z aneksem czy bez?

Zalety i wady zamkniętej kuchni

Najważniejszą zaletą zamkniętej kuchni jest fakt, że nie trzeba w niej utrzymywać idealnego porządku przez cały czas. Przydaje się to szczególnie wtedy, kiedy mają przyjść do nas goście. Możemy w spokoju przygotować posiłki, nie martwiąc się o bałagan. Dużym plusem jest to, że oddzielna kuchnia ułatwia zatrzymywanie zapachów, które nie roznoszą się po całym domu. To samo tyczy się pary wodnej. Jeśli kuchnia jest zamkniętym pomieszczeniem, to wilgoć nie przenosi się do innych pomieszczeń, dzięki czemu nie tak łatwo o uszkodzenie sprzętów takich jak telewizor i inne.

Zmniejszone jest też ryzyko powstawania pleśni czy grzybów. Jest to ważne nie tylko ze względu na to, że wymagałoby to częstych remontów, ale też jest to sprawa istotna dla naszego zdrowia. Zamknięta kuchnia jest pomieszczeniem o wiele bardziej funkcjonalnym. Szczególnie jeśli jest na tyle duża, że można do niej wstawić stół, przy którym cała rodzina mogłaby jeść wspólne posiłki. Kuchnia mogłaby wtedy pełnić też funkcję jadalni.

Zamknięta kuchnia ma jednak tę wadę, że ktoś, kto przygotowuje posiłki, nie ma kontaktu z pozostałymi członkami rodziny lub gości, którzy znajdują się w innym pomieszczeniu. Daje się to we znaki szczególnie wtedy, kiedy zapraszamy do domu większą ilość osób na przykład na rodzinną uroczystość lub spotkania ze znajomymi. Osoba, która zajmuje się gotowaniem, nie będzie mogła jednocześnie zajmować się gośćmi. Ma to jednak ten plus, że nikt nie będzie nam przeszkadzał podczas przygotowywania posiłków.

Zalety i wady aneksu kuchennego

Aneksy kuchenne można spotkać najczęściej w mniejszych mieszkaniach, gdzie bardzo ważna jest oszczędność miejsca i nie ma wystarczającej powierzchni na dodatkowe pomieszczenie. Dzięki temu, że do salonu dołączona jest kuchnia, pomieszczenie zdaje się być dużo większe i przestronniejsze. Dzięki aneksowi można też być bliżej rodziny, która na przykład spędza czas w salonie, kiedy my przygotowujemy posiłki.

Jest to przydatne szczególnie wtedy, kiedy w mieszkaniu są małe dzieci – można mieć je na oku. Aneksy kuchenne są też o wiele jaśniejsze niż zamknięte kuchnie. Nie potrzeba dzięki temu dodatkowego oświetlenia w ciągu dnia, co w późniejszym okresie przełoży się na rachunki za prąd. Dzięki połączeniu kuchni z salonem oba te pomieszczenia mogą stać się nie tylko bardzo eleganckie, ale też przytulne i przyjazne dla wszystkich członków rodziny. Aneks kuchenny to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które w kuchni nie spędzają zbyt wiele czasu i nie potrzebują zbyt dużej ilości blatów.

Niestety aneks kuchenny jest stale widoczny dla wszystkich, dlatego jeśli przyjmujemy w domu gości, to musimy sprzątać na bieżąco. W całym mieszkaniu czuć też kuchenne zapachy. Można temu zapobiec chociaż częściowo przez zamontowanie okapu, jednak nie da się całkowicie zniwelować zapachów roznoszących się do każdego pomieszczenia.

Dla aneksu kuchennego świetnym rozwiązaniem będzie postawienie ścianki działowej. Może ona pomóc w ukryciu bałaganu przed gośćmi. W sieciówkach można też kupić wiszące panele ścienne na szynie, które oddzielą kuchnię od salonu.

Jeśli decydujemy się na aneks kuchenny, to zarówno tutaj jak i w salonie powinno się pamiętać o odpowiednim wykończeniu ścian i podłóg. W aneksie na podłodze najlepiej jest położyć płytki ceramiczne, natomiast na ścianach albo również płytki albo pomalować je farbą lateksową. W salonie też dobrze sprawdzi się ten rodzaj farby lub specjalna farba wodoodporna. Zapobiegnie on gromadzeniu się wilgoci.

Zamknięta kuchnia czy aneks

Aneks kuchenny to idealne rozwiązanie do małych mieszkań. Pozwoli on zaoszczędzić nieco powierzchni, którą przeznaczyć można na coś innego. Aneks kuchenny często można spotkać w mieszkaniach przeznaczonych dla turystów. Dzięki temu w mieszkaniu może zmieścić się więcej osób. Ponadto coraz rzadziej na rynku pierwotnym można spotkać mieszkania z oddzielną kuchnią.

Otwarty aneks kuchenny jest bardzo modny, jednak nie wszędzie jest on praktyczny. Kuchnia nie powinna być ciasna, dlatego zamknięte pomieszczenie dobrze sprawdzi się w domach lub mieszkaniach o większej powierzchni. W wypadku kuchni zamkniętej można na środku ustawić wyspę kuchenną. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które zapewnia dużo więcej miejsca do przygotowywania posiłków.

Jeśli wciąż zastanawiamy się, czy wybrać aneks kuchenny czy oddzielną kuchnię, może warto pójść na kompromis. Można stworzyć salon i kuchnię bez drzwi, jedynie z wnękami wejściowymi, które umożliwią swobodne poruszanie się między tymi dwoma pomieszczeniami.

Mieszkanie z aneksem czy bez
4.5 (90.91%) 11 głosów

Related Post

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Mieszkanie z aneksem czy bez"

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany

Aneks kuchenny to fantastyczna sprawa. Co polecacie? Jakie firmy?

No jak aneks?

wpDiscuz
stol do salonu
Jaki wybrać stół do salonu
20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie
20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie
Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię
Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię
obraz-na-plotnie
W jaki sposób ożywiłem mieszkanie za pomocą obrazu na płótnie
20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie
20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie
aneks-czy-bez
Mieszkanie z aneksem czy bez
Domy gotowe
Domy gotowe, czyli jak szybko zmieniają się czasy
Kupić dom czy mieszkanie
Kupić dom czy mieszkanie
ogród
Pomysły na zaprojektowanie ogrodu
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?
swiatlo-ogrodowe
Dlaczego oświetlenie ogrodowe jest ważne
Jak zaprojektować ogród
Jak zaprojektować ogród
Wymarzony relaks w każdym miejscu i czasie
Wymarzony relaks w każdym miejscu i czasie
Pranie 20 rad pani domu
Pranie – 20 rad pani domu
Jak urządzić biuro
Jak urządzić biuro
Udekoruj pokój gier
urlop
Wyjeżdżasz na urlop? Sprawdź, jak zabezpieczyć kwiaty
Jak zaprojektować salon
Jak zaprojektować salon? – 20 rad architekta wnętrz
jak optycznie powiększyć małe wnętrze
20 rad, jak optycznie powiększyć małe wnętrze
marble
Kamień marmurowy